Jazz Camping

 

Zapraszamy na 23. edycję festiwalu Jazz Camping Kalatówki

30 września- 6 października 2019

 

Za nami  już dwudziesta druga edycja legendarnego festiwalu Jazz Camping Kalatówki.

Jak to się zaczęło? W 1997 roku, z inicjatywy Zbigniewa Namysłowskiego- uczestnika pierwszej edycji Jazz Campingu w 1959 roku, jego Żony Małgorzaty i Szefowej Schroniska na Kalatówkach Marty  Łukaszczyk, impreza została reaktywowana po ponad 40 latach przerwy.

Głównym motorem istnienia Jazz Campingu są wyjątkowe i tak bardzo lubiane przez bywalców Kalatówek – jam sessions. Codzienne, spontaniczne muzykowanie, stanowi sytuację coraz bardziej wyjątkową na mapie Polski. Stworzenie warunków idealnych, z pełną swobodą, bez ograniczeń czasowych, z możliwością kilkudniowych konfrontacji z jazzmanami kilku generacji, bardzo często z odległych części kraju – stanowi gwarancję niesamowitych emocji, tak ważnych w tym nurcie.

Dla fanów formuła Jazz Campingu jest wyjątkową okazją do swobodnego przebywania wśród artystów, rozmowy z nimi, wypicia rozgrzewającej herbaty a niekiedy nawet do odbycia wspólnej wycieczki w góry.
Debiutantami tegorocznej imprezy byłs grupa  wybitnych studentów Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie.

Honorowy Patronat nad XXII Jazz Campingiem Kalatówki objął słynny muzyk jazzowy - saksofonista, kompozytor muzyki filmowej- Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, który także brał udział poprzednich edycjach festiwalu.

 

*****************************

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z MATERIAŁAMI ARCHIWALNYMI!

 

Jubileuszowa, dwudziesta edycja festiwalu odbyła się w 2016 roku-  rozpoczęła się otwarciem wystawy "20 lat Jazz Campingu na Kalatówkach w obiektywie Andrzeja Bernata" . Kolejnego dnia odbył się wieczór muzyczny jazzmanów i górali a w piątek, 7.10- jam session "Tribute to Janusz Muniak" poświęcony temu wspaniałemu Człowiekowi i Muzykowi- jednemu z Liderów poprzednich edycji Jazzów na Kalatówkach.

Tego dnia też, zespół jazzowy z Jackiem Namysłowskim na czele zagrał w Miejskiej Galerii Sztuki uświetniając swym występem wystawę prac Prof. Józefa Czerniawskiego.

Podczas sobotniej Gali wieńczącej festiwal, wystąpił Big Band Kalatówki pod przewodnictwem Dyrektora Artystycznego Jazz Campingu- Pana Zbigniewa Namysłowskiego a w drugiej części- zespoły muzyczne stworzone z Uczestników jazzowych spotkań.

Wśród rzeszy 40 muzyków jakich mieliśmy okazję gościć w tym roku na Kalatówkach wymienić należy także takich uznanych Artystów jak Aga Zaryan, Janusz Mackiewicz, Jerzy Bartz, Marian Pawlik, Robert Murakowski,  Jacek Kochan, Wiesław Wysocki, Michał Heller, Grzegorz Tarwid, Zbigniew Chojnacki, Piotr Schmidt.

 

 

 

***************

 

XIX Edycja Festiwalu Jazz Camping Kalatówki zakończyła się nad ranem 4 października 2015.

Na tej Jazz Campingu pojawili się m.in. : Zbigniew Namysłowski (wieloletni dyrektor  muzyczny festiwalu), Janusz Muniak, Sławomir Jaskułke, Robert Murakowski, Jacek Kochan, Marian Pawlik, Jerzy Bartz, Piotr Schmidt i Jacek Namysłowski.

Przyjechała także grupa utalentowanych studentów kierunku jazzowego z Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod opieką znanego saksofonisty- Tomasza Pruchnickiego.

Pierwsze poniedziałkowe nocne jam-session zainaugurowali weterani Campingów- Zbigniew Namysłowski i Janusz Muniak. Do liderów- w miarę docierania na Kalatówki dołączali pozostali muzycy. Jamowanie trwało do bardzo późnych godzin nocnych. Wtorek należał zdecydowanie do Roberta Murakowskiego, który oczarował publikę swoją grą na trąbce sekundowany przez młodych jazzmanów w tym szczególnie wyróżniającego się grą na organach Hammonda Kajetana Galasa.

Na półmetku festiwalu , muzycy jazzowi spotkali się na wielkim jam session z góralami. Połączenie muzyki góralskiej i jazzu to unikat na skalę światową.
Zarówno jazzmanów jak i górali łączy zamiłowanie do muzykowania, improwizacji i czerpanie radości z grania. I tę właśnie pasję mieli okazję obserwować licznie zgromadzeni melomani, którzy wybrali się w środowy wieczór na Kalatówki.

Czwartkowy jam to popisy młodego ambitnego pokolenia muzyków- wspomagani przez uznanych artystów średniego pokolenia pod dyskretnym acz czujnym okiem i uchem Liderów- Zbigniewa Namysłowskiego i Janusza Muniaka. 

W piątek Kalatówki od samego rana rozbrzmiewały muzyką- rytm campingowego dnia wyznaczały przygotowania do sobotniego koncertu galowego. Dodatkowo, przy fantastycznej pogodzie, organizatorzy zaprosili całą kalatówkową rodzinę jazzową na wspólne zdjęcie w plenerze.

Sobotni koncert, sprawnie poprowadzony przez Marcina Rumińskiego zgromadził dużą rzeszę melomanów, którzy w późny wieczór wybrali się na spacer na Kalatówki. Na scenie pojawili się wszyscy muzycy uczestniczący w festiwalu, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom muzyczny. 

 

**********

JAZZ CAMPING 2014

Niemal pięćdziesięciu jazzmanów zjechało w Tatry, by wziąć udział w XVIII edycji festiwalu Jazz Camping Kalatówki. Od 29 września aż do 5 października 2014 grali w górach słynni artyści: Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdzer, Sławek Jaskułke, Jerzy Bartz, Tomasz Pruchnicki, Robert Murakowski i wielu innych.

Historia Jazz Campingu na Kalatówkach sięga roku 1959, kiedy zawitała tu elita artystycznego świata między innymi Krzysztof Komeda, Roman Polański, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marek Karewicz, Andrzej Trzaskowski czy Grażyna Hase. W ponurych latach 50., jazz był jak brama do świata wolności. Po reaktywacji imprezy w 1997 roku, Jazz Camping stał się rozpoznawalnym festiwalem muzycznym, który na stałe gości w kalendarium atrakcji kulturalnych Zakopanego. Jazz Camping nie jest typową imprezą muzyczną z zaplanowaną listą utworów i wykonawców: tu liczy się spontaniczne, wspólne muzykowanie podczas wieczornych jam sessions, przeplatane rozmowami o muzyce i dyskusjami z licznie zgromadzoną publiką. Jazz Camping 2014 był wspaniałą okazją do świętowania 75 urodzin Zbigniewa Namysłowskiego oraz 20-lecia pierwszych koncertów tego wybitnego jazzmana z góralami.

Od poniedziałku odbywały się na Kalatówkach wieczorne jam-sessions a w środę jazzmeni jak zwykle muzykowali z góralami. Zwieńczeniem imprezy był galowy, finałowy koncert, w którym wzięli udział wszyscy muzycy.

Clou programu to koncert „Namysłowski i górale 20 lat później”, w którym zagrali Goście Specjalni festiwalu zaproszeni przez Zbigniewa Namysłowskiego: pianista Leszek Możdżer, kapela góralska Jana Karpiela Bułecki w legendarnym składzie z 1994 roku. Towarzyszyli im basista- Maciej Garbowski oraz perkusista- Sławomir Koryzno.

Jak powiedział w wywiadzie udzielonym Tygodnikowi Podhalańskiemu Leszek Możdżer w dzień koncertu galowego: "Dzisiejsze spotkanie jest takim nostalgicznym wspomnieniem i zebraliśmy się tu przede wszystkim po to by uczcić naszego Mistrza Zbigniewa Namysłowskiego, który obchodzi 75. urodziny".

Podczas gali Kierowniczka Kalatówek-Pani Marta Łukaszczyk wręczyła Jubilatowi stylową spinkę góralską wykonaną przez słynnego artystę regionalnego, Mieczysława Króla-Łegowskiego.

„Jazz i góry do siebie pasują” – często powtarza Zbigniew Namysłowski, uczestnik wszystkich Jazz Campingów od 1959 roku. Niewątpliwą atrakcją imprezy jest nie tylko wspaniały jazz, ale też piękne jesienne tatrzańskie pejzaże rozpościerające się z ogromnych okien Hotelu na Kalatówkach. Jesienna pogoda zachęca do wędrówek po Tatrach by wieczorem uczestniczyć wraz z rzeszą melomanów w wieczornych koncertach.

Obejrzyj słynny koncert „Namysłowski i górale” na Jazz Jamboree 1994:

ZOBACZ na

 

Fragment koncertu "Namysłowski i Górale- 20 lat później" zarejestrowanego na Kalatówkach w 2014 roku

https://www.youtube.com/watch?v=gJPDvcHnpj4