Polska jest krajem o zróżnicowanym krajobrazie, do którego zaliczyć możemy właśnie majestatyczne góry. Do polskich gór należą – między innymi – Tatry, Sudety i Karpaty. Każde z tych pasm ma swoje unikalne cechy, co czyni je interesującymi miejscami do odwiedzenia – nie dziwi więc, że cieszą się wręcz nieustającą popularnością ze strony turystów, którzy wybierają się tam celem malowniczych wędrówek, wspinaczek czy jazdy na nartach. Przedstawimy kilka ciekawostek na temat Polskich pasm górskich, o których mogłeś nie wiedzieć!
O Tatrach słów kilka.
Tatry, na przykład, są najwyższymi górami w Polsce. Są też jedynymi w kraju górami typu alpejskiego. Dzięki temu są popularnym celem wycieczek pieszych i wspinaczkowych dla turystów z całego kraju.
Najwyższy szczyt górski.
Najwyższą górą w Polsce są Rysy, które są częścią Tatr. Na wysokości 2 501 metrów, co sprawia, że jest to jeden z najwyższych szczytów w całych Karpatach! Tatry są popularnym celem wycieczek pieszych i wspinaczkowych, a w okolicy znajduje się wiele ośrodków narciarskich – do tego pasma górskiego ściągają się turyści nie tylko z Polski, lecz także z wielu krajów.
Karpacka flora i fauna.
Karpaty są domem dla wielu zagrożonych gatunków zwierząt, w tym niedźwiedzia brunatnego, żubra i rysia.
Sudety.
Sudety znajdują się w południowo-zachodniej części Polski. Nie są tak wysokie jak Tatry, ale i tak robią wrażenie – w najwyższym punkcie osiągają wysokość 1603 metrów. Sudety są również popularnym celem podróży, szczególnie jeśli chodzi o turystykę pieszą i narciarstwo. Świetnie odnajdą się tutaj również miłośnicy dzikiej przyrody i wszyscy Ci, którzy pragną podziwiać wręcz baśniowe krajobrazy.