Góry Bardzkie są malowniczym skrawkiem Sudetów, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów. Bliskość Kłodzka, piękne widoki oraz coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa – wszystko to sprawia, iż zaplanowanie dłuższego wypoczynku w Górach Bardzkich staje się coraz łatwiejsze. A jakie atrakcje mogą tu zasłużyć na szczególne wyróżnienie?
Co warto wiedzieć o Górach Bardzkich?
Bliskość Kłodzka, malownicza sceneria oraz dobre zagospodarowanie sprawiają, iż Góry Bardzkie stają się coraz chętniej wybieranym miejscem na wczasy w górach. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po malowniczych szlakach, zwiedzać ciekawe miejscowości oraz spędzać aktywnie czas na pieszych wędrówkach, rowerowych wyprawach lub spływach po Nysie Kłodzkiej. Góry Bardzkie przyciągają pięknym przełomem tej rzeki, mogą się jednocześnie pochwalić bardzo ciekawą budową geologiczną. Bardzkie sanktuarium, wiadukty kolejowe oraz poniemieckie forty – oto wybrane atrakcje, dzięki którym każdy z nas będzie mógł w Górach Bardzkich spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób. Gdzie warto się wybrać? Na jakich miejscach warto skupić swą uwagę?
Bardo – niezwykłe miasto pełne skarbów
Najważniejszym miastem na terenie Gór Bardzkich jest Bardo, znane z pięknego położenia nad Nysą Kłodzką oraz szeroką ofertą spływów po tej rzece. W mieście tym można znaleźć również tanie noclegi oraz liczne lokale gastronomiczne, zatem turyści chętnie wybierają je na główną bazę wypadową w Góry Bardzkie. Bardo może się jednocześnie pochwalić wieloma cennymi zabytkami, wśród których nie brak cennych skarbów dawnej architektury. Jednym z nich jest piękny most na Nysie Kłodzkiej, prowadzący na teren historycznej części miasta. W Bardzie warto też zwiedzić kościół Nawiedzenia NMP z ruchomą szopką i XIII-wieczną figurką Madonny, oraz zabudowania sąsiadującego z kościołem klasztoru, w którego murach mieści się m.in. Muzeum Sztuki Sakralnej. Z Barda można też zacząć piesze wycieczki w pobliskie góry, przy czym największym zainteresowaniem ze strony turystów cieszą się takie szczyty, jak Ostra Góra (751 m. n.p.m.) czy Szeroka Góra (767 m. n.p.m.), będąca najwyższym punktem w Górach Bardzkich.
Bardzka Góra i Droga Różańcowa
Choć Bardzka Góra nie jest zbyt wysoka (liczy sobie zaledwie 593 m. n.p.m.), wejście na nią może stać się sporym wyzwaniem. Strome zbocza kuszą, podobnie jak piękne widoki na przełom Nysy Kłodzkiej oraz Bardo. Góra ta znana jest m.in. z Obrywu Bardzkiego – skalnego osuwiska, które dziś jest jednym z najpopularniejszych punktów widokowych w środkowej części Sudetów. Bardzka Góra jest też miejscem często odwiedzanym przez pielgrzymów, a to za sprawą Drogi Różańcowej. Jedną z ważniejszych ciekawostek, z jakimi można się tu spotkać, jest barokowa kaplica z pierwszej połowy XVII wieku, często określana mianem kaplicy górskiej. Wszystkie te atrakcje sprawiają, iż Bardzka Góra jest dla wielu osób ważnym celem wycieczki, a spacer po jej stromych zboczach może każdemu z nas sprawić wiele radości.
Kościół św. Michała Archanioła w Wojciechowicach
Niewielka wieś Wojciechowice może się pochwalić wyjątkowo cennym zabytkiem. Jest nim kościół św. Michała Archanioła, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dzieje tej świątyni sięgają drugiej połowy XIV wieku, choć jego obecna forma to efekt prac z XV stulecia. Świątynia ta do dziś zachwyca swą późnogotycką formą, dzięki czemu jest jednym z cenniejszych zabytków wiejskiej architektury sakralnej, jakimi może nas oczarować Ziemia Kłodzka. Kto zajrzy do wnętrza tego kościoła, ten będzie mógł ujrzeć m.in. piękne sklepienia kolebkowe, chór muzyczny, neogotycki ołtarz główny oraz piękną ambonę, pochodzącą z XIX stulecia.
Góry Bardzkie mogą się pochwalić pięknymi widokami oraz ciekawymi miejscowościami, na terenie których nie brak cennych zabytków. Ta część Dolnego Śląska ma wiele uroku, a kto postawi na wypoczynek w tych górach, ten z pewnością żałować nie będzie.