Jest jednym z najpiękniejszych miast nad rzeką Bóbr oraz jednym z ciekawszych ośrodków turystycznych na terenie województwa dolnośląskiego. Jelenia Góra to atrakcyjny cel wycieczki dla tych, którzy chcą nacieszyć się cennymi zabytkami. Bliskość Karkonoszy, ciekawa historia – oto czynniki, dzięki którym do Jeleniej Góry tak chętnie zaglądają turyści z całego kraju. Jakie atrakcje czekają na nich na terenie tego miasta?
Jelenia Góra i jej miejsce na mapie
Jednym z największych walorów Jeleniej Góry jest jej położenie. Tu, w dolinie rzeki Bóbr, można nacieszyć się pięknymi widokami na Karkonosze. Blisko stąd również do tak pięknych pasm górskich, jak Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie czy Góry Izerskie. Dzięki tym czynnikom urlop na terenie Jeleniej Góry chętnie spędzają ci, którzy stawiają na aktywny wypoczynek. Jego zaplanowanie ułatwia doskonale rozwinięta baza noclegowa oraz ogromna ilość atrakcji, dzięki którym każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Jakie obiekty zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Siedziba władz miejskich
Wspaniałą ozdobą jeleniogórskiego rynku jest ratusz z połowy XVIII wieku, będący jednym z ciekawszych przykładów stylu klasycystycznego. Wzniesiony na planie prostokąta, przyciąga uwagę mansardowym dachem oraz czworoboczną wieżą, doskonale widoczną już z oddali. Warto też zwrócić uwagę na łacińską inskrypcję, głoszącą że: „miasto założył Bolesław Krzywousty w 1108 roku, Bolesław Łysy w 1242 miasto rozszerzył, a Bolko Świdnicki w 1281 miasto naprawił i murami otoczył”.
Pałac Paulinum
Pałac Paulinum to jedna z ciekawszych rezydencji na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Wzniesiony na obrzeżach Jeleniej Góry, otoczony malowniczym parkiem krajobrazowym, jest ciekawym połączeniem willi, zamku oraz dworu. W latach 30-tych XX wieku pałac ten służył jako centrum szkoleniowe NSDAP, po wojnie mieściło się tu m. in. kasyno oficerskie. Od kilkunastu lat obiekt ten znajduje się w rękach prywatnych, a w jego murach mieści się elegancki hotel oraz restauracja.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
To jeden z najciekawszych zabytków sakralnych na terenie miasta, będący jednym z sześciu luterańskich Kościołów Łaski, na budowę których wydano zgodę w 1709 roku. Barokowa świątynia, wzniesiona na planie krzyża greckiego, zadziwia swoimi rozmiarami. W jej wnętrzu może się zmieścić ponad 8 tysięcy osób, przy czym połowa z tego to miejsca siedzące. Pięknie prezentuje się też park otaczający tę budowlę. Na jego terenie znajduje się aż 19 barokowych kaplic, które powstały w pierwszej połowie XVIII stulecia.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Kolejnym zabytkiem sakralnym, któremu warto się uważniej przyjrzeć w trakcie zwiedzania Jeleniej Góry, jest cerkiew prawosławna. Ta barokowa świątynia dawniej służyła jako kościół katolicki. Od 1948 roku wykorzystywana jest przez prawosławnych. Jej wyposażenie składa się głównie z tych dzieł sztuki, które przewieziono do Jeleniej Góry ze zniszczonych cerkwi z terenów Chełmszczyzny. Warto przyjrzeć się też zewnętrznym ścianom świątyni. Można tu dostrzec tak ciekawe pamiątki, jakimi są krzyże pokutne, często nazywane także krzyżami pojednania.
Jelenia Góra to ciekawy ośrodek miejski, a wycieczki po jej terenie mogą się dla każdego z nas stać wspaniałą przygodą. Piękna okolica oraz ciekawe zabytki sprawiają, ze wypoczynek w tym mieście każdemu dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń, a wspomnienia związane z pobytem w tym mieście na długo zapiszą się w pamięci każdego z nas.