Komory szokowe mają zastosowanie zarówno w dużych korporacjach, jak i małych firmach rodzinnych, zajmujących się na przykład obróbką żywności. Zakres wykorzystania komór jest niezwykle szeroki, a ich znaczenie dla gospodarki pozostaje niedoceniane. Na czym polega funkcjonowanie komór szokowych?
W artykule znajdziesz informacje na temat:
- W jakich dziedzinach stosuje się testy przy użyciu komór szokowych?
- Na jakiej zasadzie funkcjonują komory szokowe?
- Jakie aspekty brać pod uwagę przy selekcji komory szokowej?
Komory szokowe – wykorzystanie w przemyśle
Badanie reakcji materiałów lub substancji na wahania temperatur stanowi przedmiot analiz ekspertów, zanim produkt zostanie wprowadzony na rynek. Łatwo przewidzieć konsekwencje dla kierowcy pojazdu, w którym zastosowano komponenty nieodporne na silne mrozy. Prawdopodobnie zimą odnotowano by wzrost liczby wypadków na drogach. Podobnie można rozpatrywać inne środki transportu, systemy stosowane w urządzeniach i maszynach, a także popularne artykuły spożywcze.
Innymi słowy, komora szokowa umożliwia przeprowadzenie szokowego testu temperaturowego, niezbędnego dla funkcjonowania gospodarki narodowej.
Zastosowanie komór szokowych według sektorów:
- Sektor spożywczy – analizy dotyczą utrzymania wartości odżywczych i zdrowotnych pożywienia w warunkach obróbki i dystrybucji;
- Sektor lotniczy, okrętowy i samochodowy – w komorach szokowych weryfikuje się wytrzymałość próbek na ekstremalne warunki pogodowe oraz reakcję materiałów wystawionych na gwałtownie zmieniające się temperatury;
- Sektor farmaceutyczny i kosmetyczny – komory umożliwiają weryfikację wymogów dotyczących składowania suplementów, medykamentów, innych produktów medycznych oraz kosmetyków;
- Sektor metalurgiczny – testom poddawane są wyroby metalowe szeroko wykorzystywane w gospodarce, a także materiały wytwarzane między innymi w procesach hutniczych.
Komory szokowe – zasada funkcjonowania
Próbka poddawana testowi szoku termicznego jest umieszczana w specjalnym pojemniku, który następnie przemieszcza się między dwiema komorami. W każdej panują inne warunki termiczne, co pozwala na natychmiastową zmianę temperatury działającej na próbkę. Dodajmy, że liczba powtórzeń może sięgać nawet kilku tysięcy. W ten sposób uzyskuje się wiarygodne dane o tym, jak surowiec lub produkt zachowuje się w warunkach ekstremalnych, np. podczas szybkiego przejścia z mrozu do wysokiej temperatury.
Dobór właściwej komory szokowej
Badania z użyciem komór szokowych wymagają najwyższej dokładności, co wiąże się z potrzebą zachowania najlepszej jakości urządzeń pod względem wykonania oraz materiałów użytych do produkcji komór. Z tego względu przy wyborze komory należy uwzględnić profesjonalizm, solidność i wiedzę praktyczną dostawcy sprzętu badawczego, jak również markę producenta.