Wakacje spędzane pod namiotem na łonie natury cieszą się coraz to większą popularnością. Nie tylko pozwala nam to zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy, lecz także zapewnia nieograniczoną wręcz wolność i komfort podróży w dowolne miejsce, jakie tylko przyjdzie nam na myśl. Niewątpliwie kuszącym aspektem jest przede wszystkim możliwość obcowania z dziką przyrodą. Jak to jednak z noclegiem w namiocie pod gołym niebem bywa – do jego wnętrza niejednokrotnie próbują dostać się różnego rodzaju owady. Na pierwszy miejscu postawić możemy komary, lecz to nie one niosą ze sobą największe niebezpieczeństwo. Na co więc powinniśmy w szczególności uważać? Oczywiście, że na kleszcze.
Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?
Przede wszystkim dlatego, że są nosicielami niezwykle poważnych i niebezpiecznych chorób, które mogą zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Możemy tutaj wspomnieć o boreliozie, kleszczowym zapaleniu mózgu – te niewielkie pajęczaki, choć niepozorne, stwarzają dla nas i naszych zwierząt spore zagrożenie.
Jak się ochronić przed kleszczami?
Powinniśmy wybierać miejsca na nocleg, które nie są porośnięte wysoką trawą, jak i nie znajdują się w bezpośrednim otoczeniu lasu. Nie zapewni nam to jednak całkowitego bezpieczeństwa – co więc należy zrobić? Oczywiście stosować specjalistyczne preparaty odstraszające kleszcze. Warto także nosić jasne ubrania z długimi rękawami, które – dodatkowo – możemy schować na przykład do butów. Zanim ułożymy się do snu w namiocie – dokładnie przejrzyjmy zarówno jego powierzchnię, jak i nasze ciało. Jeżeli jesteśmy entuzjastami częstego nocowania na łonie natury – warto przemyśleć decyzję o szczepieniu przeciwko boreliozie i kleszczowemu zapaleniu mózgu.